A Tokiói Egyetem mérnökei olyan, külső energiaforrás nélkül működő apró robotokat (mikrobotokat) hoztak létre, amelyeket egysejtű algák használatával bírnának mozgásra - írja a ScienceAlert.
A szinte állandósult munkaerőhiány és a termelékenység növeléséért folytatott küzdelem az építőipar mindennapjainak a része, amiben a technológiai innovációk egyre jobban felértékelődnek. A mesterséges intelligencia, az automatizálás és a robotika is azok közé a megoldások közé sorolható, ami hatékony választ adhat az ágazatot sújtó kihívásokra. Íme öt technológia, ami már 2024-ben jelentős változásokat hozhat a világ építőiparában.
A világon először az osztrák boltok polcain kezdenek el 3D-nyomtatott élelmiszert árulni, mégpedig vegán lazac formájában – számol be a hírről a iflscience.com.
Ukrajna ipari minőségű 3D nyomtatókat kapott az USA-tól, amelyek alkalmasak a harctéri gépek alkatrészeinek nyomtatására. Ez egészen új szintre emelheti a hadianyagellátást.
A japán Serendix cég innovatív megoldással rukkolt elő az ország lakhatási problémák megoldására: 3Dnyomtatással készült házakat gyártanak, amelyeket alacsony áron terveznek értékesíteni - szúrta ki a raketa.hu.
A műtárgy.com május 18–20. között hetedik alkalommal rendezi meg a tavasz legszínesebb művészeti, kulturális eseményét, a háromnapos Műtárgyak Éjszakája Fesztivált. A MÉF 2023-ban – a nők művészetben betöltött szerepének kiemelése mellett – egyaránt nagy hangsúlyt fordított arra, hogy programkínálatába olyan speciális foglalkozásokat is beépítsen, melyek a fogyatékossággal élő látogatók számára is élvezhetőek, tartalmas élményt biztosítanak. Jelen válogatásunkban bemutatjuk azokat az eseményeket, amelyek elősegítik a mozgássérült, látássérült, illetve autizmussal élő résztvevőink hatékony beilleszkedését.
Számos olyan technológiai innovációról hallani, melyek potenciálisan emberek milliónak változtathatják meg életét. Egy ideig mindenhonnan csak az új felfedezésről hallani, majd egyre kevesebb hír érkezik a csodamegoldásról, míg idővel mindenki elfelejti, hogy valaha is létezett. Számos kísérleti stádiumban álló technológiai megoldásra vár ez a sors, a 3D nyomtatás azonban már egészen biztosan megvettette a lábát a hasznos és hatékony újítások között.
Az amerikai 3DBio Therapeutics, regeneratív orvoslással foglalkozó vállalat és néhány orvos közreműködésével sikeresen ültettek egy beteg ember testére a saját sejtjeiből készült, 3D-nyomtatott fület - írja a ZME Science.
A 3D nyomtatás több mint negyven évvel ezelőtt született, és azóta számos iparágban kezdték el alkalmazni főleg prototípusok, egyedi termékek, alkatrészek, protézisek, makettek, illetve egyéb, általában alacsony sorozatszámú termékek gyártásához. A termelés az ipari forradalom óta egyre inkább a tömeggyártás felé mozdult el, amely a futószalag megjelenésével csúcsosodott ki. A 3D modellezés, a képalkotás és a nyomtatás adta lehetőségekkel viszont megnyílik az esély arra, hogy decentralizálódjon a gyártás, és elképzelhető, hogy a termékeket vagy legalább bizonyos alkatrészeket idővel saját otthonainkban, egyedi igényeink szerint fogjuk legyártani. Cikkünkben sorra vettük a legnépszerűbb 3D nyomtatási technikákat, és bemutatunk néhány felhasználási területet, ahol a technológia valódi forradalmat robbanthat be.
A betonozás építőipari folyamatait megújító, innovatív egységgel mutatkozott be a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem. Az intézmény Építőmérnöki Karának Építőanyagok és Magasépítés Tanszéke által átadott Betonnyomtatás Műterem egy jövőbemutató projekt eredménye.
Az elmúlt években számos cikk, tanulmány jelent meg az ipar 4.0 (Industry 4.0) térnyeréséről. Sokan nevezik a negyedik ipari forradalomnak, jellegét tekintve valóban forradalmi változások előtt áll a gyártóipar. A témával kapcsolatos, eddig megjelent írások túlnyomó többsége a folyamat technológiai részleteivel foglalkozik: mesterséges intelligencia által vezérelt gépek, teljes vagy részleges öndiagnosztikai képességgel, hálózatba kapcsolva, folyamatos tanulás révén olyan hatékonysággal fognak gyártani a jövőben, amire történelmünk során még nem volt példa. Egy ilyen, teljesen automatizált, digitalizált, mért és ellenőrzött smart factory elméletben minimális emberi beavatkozást igényel, és a termelési hatékonyságon túl tökéletesen energiahatékony is.
Ha egyelőre nem is tömegesen, de úgy tűnik, tovább folytatódnak a 3D-ben nyomtatott lakóházakkal kapcsolatos kísérletek. Ezúttal egy kétemeletes, 90 négyzetméteres betonházat sikerült kinyomtatni a belgiumi Wseterlóban, melyet Európa legnagyobb betonnyomtatója készített el - írja a Euronews.
Németországban az elmúlt hetekben a világ leggyorsabb 3D-s beton nyomtatójával hoztak létre lakóépületeket. Szeptemberben kezdődtek az észak-rajna-vesztfáliai Beckumban Németország első 3D nyomtatóval épülő lakóházának munkálatai. Alig 2 hónappal később pedig már a második lakóépületet, egy 5 lakásos társasházat építenek az új technológia alkalmazásával a bajorországi Wallenhausenben - szerepel a PERI közleményében.
Védőmaszkokhoz készít légzőkészülék-szelepeket és szerelvényeket a Ferrari - jelentette be az olasz autógyártó.
Műanyag és fém autóipari alkatrész gyártó és ellenőrző ipari 3D nyomtatókat vásárol a gödöllői székhelyű EBK-Hungary Kft. a jászfényszarui ipari parkban működő telephelyére, a beruházás várhatóan 2019 végére fejeződik be. Az eszközök beszerzésére a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) pályázatán nyert a társaság csaknem 250 millió forint vissza nem térítendő támogatást.
A jövőben hatalmas drónok szállítják majd az árut óriáskonténerekben, miközben önvezető autókkal közlekedünk, a házakat előre gyártott modulokból építik majd fel 1-2 nap alatt, az orvostudományban pedig 3D-nyomtatóval készítenek organikus művégtagokat. Ha a jelenlegi technológiai fejlődés kitart, tíz év múlva nagyjából így néznek majd ki a mindennapjaink. Bemutatunk tíz olyan technológiát, amely radikálisan megváltoztathatja az emberek hétköznapjait a közeljövőben.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Megérkezett év végi, korlátozott ideig elérhető Signature-akciónk!
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
A Gazprom pénzügyeit intéző Gazprombankot érintik az intézkedések.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?